Žižkovská televizní věž

Restaurace, Turistické atrakce, Orientační bod

Adresa:
Mahlerovy sady 1
130 00 Praha 3
Česká republika

Čtvrť: Žižkov

Telefon: +420 242 411 111

WWW: www.tower.cz
Email: 

Nejbližší metro:  Jiřího z Poděbrad Metro (422 m)  

Nejbližší tramvajová zastávka:  Tram Lipanska (347 m),   Tram Lipanska (353 m),   Tram Jiriho z Podebrad (425 m),   Tram Jiriho z Podebrad (474 m),   Tram Olsanske namesti (487 m),   Tram Radhostska (584 m),   Tram Husinecka (607 m),   Tram Vinohradska vodarna (634 m),   Tram Perunova (639 m)  

Otevírací hodiny

Pondělí - Neděle: 10:00 - 23:30

Podrobnosti

  • Jazyky:  česky,   německy,   anglicky  

Vyhledávací slova

Restauracejídloturistické atrakceturistlandmarklandmarks  přidat vyhledávací slova

  oddělit vyhledávací výrazy čárkou

Popis

Žižkovská televizní věž je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka. Leží na rozhraní Žižkova a Vinohrad.

Samotnou stavbu obklopovaly mnohé spory, mj. o likvidaci části židovského hřbitova či o hrozbu elektromagnetického zatížení okolí, kterou však zvláštní komise vyvrátila.

Konstrukce se skládá ze tří válcových ocelových tubusů dosahujících společně výšky 134 metrů. Hlavní tubus, obsahující dva rychlovýtahy, pak přechází do anténního nástavce sahajícího do výšky 216 metrů.

Tubusy nesou tři kabiny. Ve výšce 66 metrů se nachází restaurace. Ve výšce 93 metrů je vyhlídková kabina. Nejvýše je kabina s vysílací technikou. Z antenního nástavce vysílá digitálně jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic. Analogové televizní vysílání bylo definitivně ukončeno 30. dubna 2009. Analogově v pásmu VKV odtud vysílá šest rozhlasových stanic. Dále jsou zde vysílače mobilních operátorů a také se zde měří kvalita ovzduší v Praze.

Samotné technické řešení přineslo několik novinek a dokonce i patentů.

V roce 2000 bylo na pilíře umístěno dílo Davida Černého zvané „Miminka“ (anglicky „Babies“), znázorňující batolata lezoucí nahoru a dolů. Protože se setkalo s pozitivním ohlasem, bylo v roce 2001 nainstalováno natrvalo. Není to jediný umělecký počin, který věž vyprovokovala: režisér Jan Němec ve vysílači natočil některé scény filmu V žáru královské lásky.

Nutno dodat, že pozitivní ohlas nebyl všeobecný, podle servru VirtualTourist.com je žižkovský vysílač druhou nejošklivější stavbou světa (hned po baltimorském divadlu) a batolata Davida Černého jsou v popisu výslovně zmíněny takto: Je už sama o sobě dost ošklivá, ale malé lezoucí děti od výtvarníka Davida Černého ji z ostudy proměnily v něco, z čeho se vám opravdu zatočí hlava.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Upravit údaje o firmě   Vložit foto

View this listing in: English, Italiano, Français, 日本語, Русский, हिन्दी, Deutsch, Dansk, Nederlands, Svenska, Norsk

Mapa
Zvětšit Mapu

 

ver. 2.1.3