Veslařský Klub Slavia Praha

Rekreace & Sport

Adresa:
Nábřežní 87
150 00 Praha 5
Česká republika

Čtvrť: Smíchov

WWW: www.vkslavia.cz

Nejbližší metro:  Anděl Metro (536 m),   Karlovo náměstí Metro (685 m)  

Nejbližší tramvajová zastávka:  Tram Zborovska (277 m),   Tram Jiraskovo namesti (364 m),   Tram Palackeho namesti (391 m),   Tram Palackeho namesti (398 m),   Tram Arbesovo namesti (408 m),   Tram Arbesovo namesti (423 m),   Tram Andel (512 m),   Tram Andel (524 m)  

Fotografie

Veslařský Klub Slavia Praha Veslařský Klub Slavia Praha Veslařský Klub Slavia Praha Veslařský Klub Slavia Praha Veslařský Klub Slavia Praha

Vyhledávací slova

rekreacesport  přidat vyhledávací slova

  oddělit vyhledávací výrazy čárkou

Popis

VK Slavia Praha je pražský veslařský klub. Veslařský oddíl Slavia Praha je jedním z nejstarších sportovních klubů v ČR. V jeho řadách veslují medailisté z vrcholných světových soutěží (MS, OH), výkonnostní veslaři na republikové úrovni, ale i vyznavači rekreačního sportu. Loděnice je umístěna v centru Prahy pod Jiráskovým mostem na Smíchově naproti známé stavbě "Tančícího domu".

Historie

Dějiny VK Slavie se začaly psát 17. října 1885, kdy došlo ke sjednocení bruslařského a veslařského klubu Triton pod společný název Slavia. Prvním předsedou oddílu se stal Josef Renner. Klub během své existence vystřídal několik míst, až se roku 1930 musel v důsledku pozemkové reformy přestěhovat z Podolí do dnešního sídla u tenkrát ještě nedostavěného Jiráskova mostu. Po tomto přestěhování došlo jen k usídlení loděnice v břehovém pilíři Jiráskova mostu, k občasné opravě klubové budovy, tzv. „domečku“ (z nich nejvýznamnější v letech 1964 - 1965) až konečně ke zbourání domečku v devadesátých letech a k otevření nové moderní budovy na jeho místě v roce 1999.

Významné osobnosti

Josef Renner - první předseda klubu a mecenáš, který má lví podíl na založení klubu a na prvních 20 letech jeho života, kdy stál v čele klubu. V roce 1905 však Slávii nečekaně s několika dalšími členy opustil, aby založil nový klub ČVK Praha.

prof. PhDr. František Widimský - dlouholetý předseda klubu za První republiky

Někteří veslaři

O. Langhans, Bohumil Černý, Bratři Kallmünzerové a Šircové, Julius Gerhard, Jiří Štefan, Vojtěch Hvězda, Richard Hereyk, Josef Dyrynk, František Cvrček, Filip Koudela, Václav Chalupa starší, Jiří Palko, Jaroslav Veltruský, Pavel Pěkný, Michal Cígler, Jakub Hanák, Miroslava Knapková, Jitka Antošová, Lenka Antošová.

Úspěchy

Titul nejlepšího veslařského klubu v ČSSR/ČR (poválečné období): 16x (1950, 1957 - 1961, 1963 - 1964, 1975 - 1980, 2001 a 2003)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Upravit údaje o firmě   Vložit foto

View this listing in: English, Italiano, Français, 日本語, Русский, हिन्दी, Deutsch, Dansk, Nederlands, Svenska, Norsk

Mapa
Zvětšit Mapu

 

ver. 2.1.3