Kostel Sv. Jindřicha

Kostel, Zajímavosti

Adresa:
Jindřišská 36
110 00 Praha 1
Česká republika

Nejbližší metro:  Hlavní nádraží Metro (209 m),   Náměstí Republiky Metro (375 m),   Můstek Metro (443 m),   Muzeum Metro (601 m)  

Nejbližší tramvajová zastávka:  Tram Jindrisska (45 m),   Tram Masarykovo nadrazi (331 m),   Tram Hlavni nadrazi (349 m),   Tram Namesti Republiky (409 m),   Tram vaclavske namesti (495 m),   Tram Dlouha Trida (648 m)  

Fotografie

Kostel Sv. Jindřicha Kostel Sv. Jindřicha Kostel Sv. Jindřicha

Vyhledávací slova

kostelkostelyzajímavosti  přidat vyhledávací slova

  oddělit vyhledávací výrazy čárkou

Popis

Kostel svatého Jindřicha a svaté Kunhuty se nachází v Praze na Novém Městě.

Historie

Kostel byl založen v gotickém slohu ve 2. polovině 14. století při založení Nového Města. Vystavěn byl řádem křížovníků s červenou hvězdou, který ho měl ve správě. Kostel byl vysvěcen v únoru 1351 arcibiskupem Arnoštem, v březnu byl povýšen na farní.

Kostel byl obklopen hřbitovem, který byl používán zvláště intenzivně při morových ranách. Za husitství kostel ovládli husité, byl zde farářem také umírněný husita Prokop z Plzně, později pak utrakvisté. V letech 1472 – 1476 založena nová zvonice (dnes Jindřišská věž), která by unesla nové těžké zvony. Při kostele byla také založena škola, mezi rektory školy patřili Pavel Kristián z Koldína nebo Jan Campanus Vodňanský. Po Bílé hoře měl být kostel vrácen křížovníkům, ti se ho však v roce 1646 zřekli ve prospěch barnabitů, ti však tuto nabídku nevyužili císař Ferdinand III. Habsburský kostel v roce 1649 převedl na obec Nové Města.

V dobách barokních pak došlo k přistavění několika kaplí kostela. Z té doby pochází také vybavení kostela a obrazy a sochy významných českých umělců (např. Václav Vavřinec Reiner, Karel Škréta, Jan Jiří Heinsch či Jan Jiří Bendl) – původní gotické vybavení se nedochovalo. V té době také došlo k nahrazení vížky zvonice za barokní.

Další významná přestavba nastala v roce 1879, kdy byl kostel spolu s přilehlou zvonicí nazývanou Jindřišská regotizován pod dohledem architekta Josefa Mockera. Při této neogotické úpravě došlo ke snesení gotické stanové střechy či k odstranění renesančních částí oklepáním až na holý kámen. Zrušen byl také přilehlý hřbitov (nepohřbívalo se na něm již od roku 1787) a by proměněn v malý parčík, pozůstatky náhrobních desek byly přilepeny na fasádu chrámu.

Současnost

Dnes je kostel využíván ke konání římskokatolických bohoslužeb. U vstupu do kostela se nachází dvě sochy. Nalevo socha svatého Jana Nepomuckého od Michala Josefa Brokoffa a napravo socha svatého Judy Tadeáše od neznámého autora. Obě z roku 1709.

Zasvěcení kostela

Kostel je zasvěcen králi a císaři Jindřichu II., který žil v letech 979 – 1024, a jeho ženě Kunhutě. Oba byli kanonizováni několik let po své smrti. Jindřich zřejmě za to, že byl velkým příznivcem katolické církve, Kunhuta pak za to, že se zřekla pohlavního života. Traduje se pověst, že byla obviněna z nevěry a musela se proto podrobit Božímu soudu. Trestem bylo přejít po rozžhavených radlicích. Pokud by byla nevinna, Bůh by jí před popálením ochránil. A tak se také stalo. Proto je svatá Kunhuta často zobrazována s kostelem a radlicí v ruce.

Císař Jindřich II. zemřel v roce 1024 a roku 1146 byl svatořečen papežem Evženem III. Jeho svátek je v liturgickém kalendáři uveden 13. července. Mezi jeho atributy patří císařská koruna, kostel a meč. Je patronem města Bamberku a Basileje. Jeho kult se rozšířil do Čech záhy v souvislosti s řešením sporů mezi tehdy svárlivými Přemyslovci. Nebyl však až zas tak silný, aby dosáhl rozšíření širšího.

Jeho žena Kunhuta Lucemburská byla kanonizována roku 1200 papežem Inocencem III. Mezi atributy vyjma kostela a radlice také patří císařský oděv a koruna. Její svátek se slaví 3. března. Je patronkou Bamberku, těhotných, dětí a nemocných.

Literatura

  • EKERT, František. Posvátná místa král. hl. města Prahy. Svazek II. Praha : Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1884. - kapitola , s. 5-22.  

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Upravit údaje o firmě   Vložit foto

View this listing in: English, Italiano, Français, 日本語, Русский, हिन्दी, Deutsch, Dansk, Nederlands, Svenska, Norsk

Mapa
Zvětšit Mapu

 

ver. 2.1.3