Hrad Okoř

Zajímavosti, Hrad

Adresa:
Okoř 18
25264 Okoř
Česká republika

Čtvrť: Velké Přílepy

Vyhledávací slova

zajímavostihradhrady  přidat vyhledávací slova

  oddělit vyhledávací výrazy čárkou

Popis

Okoř je zřícenina hradu, která se nachází v západní části stejnojmenné obce Okoř, zhruba 15 km severozápadně od centra hlavního města Prahy. Hrad byl vystavěn v údolí mezi poli na malé skalce obtékané Zákolanským potokem. Svou polohou pod úrovní okolních vrchů je Okoř v rámci České republiky výjimkou (srv. hrad Kost).

Historie

Původně zde stávala jiná stavba z 2. poloviny 13. století. Hrad byl postaven před rokem 1359 pro bohatého měšťana Starého Města pražského Františka Rokycanského. Rodina Rokycanských zde zůstala téměř 50 let, pak se hrad dostal do držení jiných měšťanů z Prahy. V roce 1421 se hradu bez boje zmocnili husité. V první polovině 15. stoleti pak byl přestavěn. Velmi vážně byl hrad poničen během třicetileté války. Noví majitelé - jezuité z jezuitské koleje sv. Klimenta jej pak dle svých potřeb upravili, ale v roce 1773 po zrušení řádu papežem Klementem XIV. dal správce hradu strhnout střechy a materiál rozprodal. Kolem roku 1800 se zřítila polovina velké věže. V 19. století byla na hradu nouzová obydlí chudiny..

Kultura

V průběhu jarních a letních měsíců jsou v prostorách zříceniny pořádány dobové akce, např. představení rytířských sdružení. Na louce těsně přiléhající ke zřícenině hradu se každoročně v druhé půli srpna koná open air festival Festival Okoř.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Upravit údaje o firmě   Vložit foto

View this listing in: English, Italiano, Français, 日本語, Русский, हिन्दी, Deutsch, Dansk, Nederlands, Svenska, Norsk

Mapa
Zvětšit Mapu

 

ver. 2.1.3