Skansen

Turistické atrakce, Zoo, Park

Adresa:
Djurgården
Stockholm
Švédsko

WWW: www.skansen.se

Otevírací hodiny

Pondělí - Neděle: 10:00 - 16:00

Fotografie

Skansen Skansen

Vyhledávací slova

turistické atrakceturistzoozoologicke zahradyzoologické zahradyparkparky  přidat vyhledávací slova

  oddělit vyhledávací výrazy čárkou

Popis

Skansen je muzeum pod otevřeným nebem (skanzen) a zoo nedaleko centra Stockholmu, na ostrově Djurgården. Založil ho roku 1891 Artur Hazelius, aby ukázal, jak se žilo v různých částech Švédska před industrializací. Inspiroval se podobným muzeem založeným roku 1881 králem Oskarem II. v Kristianii (dnes Oslo). Skansen se stal modelem pro další podobná muzea ve Skandinávii a později i jinde. Slovo „skansen“ (švédsky "hradby, šance") se v mnoha jazycích stalo synonymem pro muzeum pod otevřeným nebem.

Skansen byl původně součástí Severského muzea, ale osamostatnil se roku 1963. Budovy ve Skansenu jsou stále majetkem Severského muzea.

Hazelius během svých cest po Švédsku přivezl po částech asi 150 domů, jeden dokonce z norského Telemarku. V muzeu byly znovu sestaveny do původní podoby. Pouze tři budovy nejsou originály, ale kopie pečlivě postavené podle původních předloh. Všechny budovy jsou otevřeny návštěvníkům a ukazují život ve Švédsku v 17. až 19. století.

Do Skansenu zavítá každý rok více než 1,3 milionu návštěvníků. Na více než 300 000 m2 je postavena i replika města 19. století, ve kterém se předvádějí tradiční řemesla v dobovém prostředí. Součástí areálu je i zoo s mnoha druhy severských a několika neseverských zvířat. Od roku 1987 je v muzeu provozována i lanovka Skansens bergbana překonávající výškový rozdíl 34,67 m na celkové délce 196,4 m.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Upravit údaje o firmě   Vložit foto

View this listing in: English, Italiano, Français, 日本語, Русский, हिन्दी, Deutsch, Dansk, Nederlands, Svenska, Norsk

Mapa
Zvětšit Mapu

 

ver. 2.1.3